کد خبر: 3696457
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۱
گروه اجتماعی- رئیس دانشگاه تبریز، گفت: اگر دانشگاه تبریز را صرفاً به علم و دانش محدود کنیم باز هم دانشگاه تبریز جزو دانشگاه‌های برتر کشور است و از نظر اجتماعی نمونه یک دانشگاه نسل چهارمی است.

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، محمدرضاپورمحمدی، رئیس دانشگاه تبریز، امروز 12 اسفندماه در جمع خبرنگاران، گفت: اگر دانشگاه تبریز را صرفاً به علم و دانش محدود کنیم باز هم دانشگاه تبریز جزو دانشگاه‌های برتر کشور است و از نظر اجتماعی نمونه یک دانشگاه نسل چهارمی است.

دانشگاه تبریز نمونه یک دانشگاه نسل چهارمی است

وی، افزود: امروز بحث تبریز و آذربایجان به خاطر تعصب به آن نیست بلکه تاریخ تبریز به قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد و تاریخ و تمدن کهنی دارد چرا که ایران هیچ‌وقت مستعمره مستقیم هیچ کشوری نشده است.

پورمحمدی، با بیان این‌که دانشگاه تبریز هفتاد ساله نیست بلکه بعد از هفتصد سال در امتداد دانشگاه ربع رشیدی تاسیس شده است، اظهار کرد: دانشگاه تبریز در تمامی عرصه‌ها از جمله مسئولیت‌های اجتماعی، دفاع مقدس، تولید علم همواره بهترین بوده است، انقلاب فرهنگی از این دانشگاه آغاز شد، در دوران دفاع مقدس 22 شهید از دانشجویان دانشگاه تبریز تقدیم میهن اسلامی شد.

وی با اشاره به این‌که دانشگاه تبریز دارای 24 هزار نفر در 890 رشته مقطع در این دانشگاه مشغول به تحصیل بوده است، افزود: 45 درصد دانشجویان دارای تحصیلات تکمیلی بوده و نزدیک به 11 هزار نفر دانشجوی مقطع ارشد و دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و 875 نفر اعضای هیئت علمی دانشگاه در مراتب استادیار و استاد دانشگاه فعالیت می کنند و 10 نفر از اساتید این دانشگاه از یک درصد دانشمندان جهان به شمار می‌روند.

پورمحمدی، دانشگاه تبریز را بزرگ ترین مرکز آموزش و تحقیقاتی شمال غرب کشور عنوان کرد و گفت: دانشگاه تبریز مولود و مادر تمامی دانشگاه‌هاست، این دانشگاه دارای 10 مرکز تحقیقاتی است، طبق رتبه بندی تایمز دو دانشگاه تهران و تبریز از رتبه‌های نخست تاثیر گذار در بین دانشگاه ها معرفی شده اند.

رئیس دانشگاه تبریز بیان کرد: 300 آزمایشگاه تحقیقاتی در دانشگاه تبریز مستقر است که علی رغم مشکلات بروز رسانی ادعا می کنیم در این حوزه تجهیزاتی داریم که در دانشگاه های کشور مشابه آن ها وجود ندارد، سال گذشته 21 رشته ی جدید در مقطع ارشد و دکتری تصویب کردیم تا طبق نیاز جامعه در دانشگاه آغاز به کار کنند.

وی عنوان کرد: 100 نفر از دانشجویان دانشگاه تبریز را برای فرصت مطالعاتی به کشورهای خارجی فرستاده ایم.

پورمحمدی در ادامه با اشاره به اقدامات فرهنگی در دانشگاه بیان کرد: تامین 100 درصدی خوابگاه‎ و اجرای برنامه‎های مختلف فرهنگی، ایجاد تنوع در منوهای غذایی، فعالیت نشریه‎های دانشجویی، تشکل‎ها و انجمن‎های علمی از جمله اقدامات فرهنگی در دانشگاه تبریز به شمار می‌آیند.

رئیس دانشگاه تبریز، با اشاره به این‌که طی چهار سال گذشته دانشگاه تبریز در بخش پژوهشی اعتبارات را از پنج درصد به 15 درصد افزایش داده است، افزود: در حوزه ی پژوهش بخش عمده ی شاخص های پژوهشی اصلاح شده است و طی دو سال گذشته پژوهشگران برتر براساس مقالات با کیفیت انتخاب می شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: